Winning Students

News

Winning Students Update Summer 2017

11 August 2017
The University of Stirling's double Olympic medallist, Duncan Scott, was part of the GB team that retained its 4x200m freestyle relay world title at the FINA World Championships in Budapest.

The University of Stirling's double Olympic medallist, Duncan Scott, was part of the GB team that retained its 4x200m freestyle relay world title at the FINA World Championships in Budapest.

World and European Championships and selection for the Winter Olympics and World University Summer Games have been just some of the highlights for our Winning Students athletes this summer. 

Here is our latest round-up…

 

World University Summer Games Selections

After a number of impressive performances across the academic season, the following Winning Students scholars have been selected to represent Team GB at the World University Summer Games in Chinese Taipei which take place between 19 – 30 August.

Archery

Hope Greenwood (University of Edinburgh)

Athletics

Allan Smith (Edinburgh College – High Jump)

Football

Kirsty Howat (University of Edinburgh)

Golf

Gemma Batty (University of Stirling)

Chloe Goadby (University of Stirling)

Swimming

Cameron Brodie (University of Stirling)

Kathryn Greenslade (University of Edinburgh)

Lucy Hope (University of Edinburgh)

Camilla Hattersley (University of Glasgow)

Kirsty Simpson (Robert Gordon University)

 

Good luck to all involved!

 

Badminton

British number one, Kirsty Gilmour (University of Stirling), finished second in the women’s singles at the Yonex Canadian Open after losing the final to Japan's Saena Kawakami. Gilmour’s took her good form to Anaheim, California, where she reached the semi-finals at the Yonex US Open before being edged out by old rival Michelle Li.

Meanwhile, fellow Winning Students scholars, Alex Dunn (University of Strathclyde) and Adam Hall (Open University in Scotland) also had a good run in Anaheim where they reached the quarter-finals before losing to eventual winners Takuto Inoue and Yuki Kaneko of Japan.

Canoeing

Eilidh Gibson (University of Edinburgh) came a respectable ninth and thirteenth in the individual events at the Senior European Championships and U23 World Championships, before going on to claim gold in the team discipline at both meets.

Rachel Syme (Heriot-Watt University) delivered a top-10 finish at the U23 European Championships claiming 8th place with her team in the K4 500m event.

Curling

After an excellent season with Team Smith, led by former Winning Student Kyle Smith, Kyle Waddell (University of Stirling) and Cameron Smith (Scotland’s Rural College) have been selected to represent Team GB at the 2018 Winter Olympic Games in Pyeong Chang, South Korea, in February.

Football

Rachel Maclauchlan (Edinburgh Napier University), Kirsty Smith (Heriot-Watt University), Erin Cuthbert (Open University in Scotland) were part of the Scotland National Team that competed at the Euro 2017 Finals in the Netherlands. After disappointing defeats to England and Portugal, the team rallied to beat Spain 1-0 in the final group match, narrowly missing out on the knockout stages by only one goal.

Meanwhile, Erin Clachers, Chelsea Cornet, Samantha Kerr (all Edinburgh College), Erin Cuthbert (University of the West of Scotland) and Cailin Michie (University of Edinburgh) are currently in Northern Ireland with the Scotland U19 squad for the UEFA Women’s U19 European Championship where they will play the hosts in their opening Group A game this week.

Golf

Chloe Goadby’s (University of Stirling) recent form has been recognised with a number of international call-ups. As well as heading to Chinese Taipei with the GB squad for the World Universities Summer Games, Goadby also represented Scotland at the European Team Championships in Portugal and is currently playing in the Home Internationals Tournament at Little Aston, Birmingham, alongside fellow Stirling athlete Gemma Batty, who will also join Goadby in Chinese Taipei as part of Team GB.

Another Stirling Winning Student, Jennifer Saxton is a reserve for the Scottish team this week having been through a purple patch which included reaching the semi-final of the Scottish Amateur Championships, after beating teammate and fellow scholar Tara Mactaggart in the quarter-finals, before going on to win the Junior Open at St Andrews.

Mactaggart enjoyed her own post-Scottish Amateurs success at Gullane Golf Club, winning the Mackie Bowl.

There were also Scotland honours for Chris Maclean (University of Stirling) as he represented Scotland at the Grand Prix de Chiberta in France before individually going on to win the prestigious Tennant Cup across Glasgow Killermont and Glasgow Gailes.

Maclean also reached the last 32 of the British Amateur Championships while teammate Jordan Sundborg made it to the last 16. Maclean then went on to make the semi-finals of the Scottish Amateur Championships at Prestwick as he defeated another Winning Students scholar, George Burns (University of St Andrews) in the quarter-finals. Maclean’s form has been rewarded further as he has been selected for the Scotland squad to play at the Home Internationals at Moortown later this month.

Another of Maclean’s fellow Stirling Winning Students, Alasdair McDougall, has also found himself playing well, matching Maclean’s semi-finals finish at the Scottish Amateur Championships where he lost to eventual winner Sam Locke after he had already won the Craigston Rose Bowl at Cochrane Castle Golf Club the previous month.

Hockey

Millie Brown (University of Glasgow), Sarah Jamieson (University of Dundee), Sarah Robertson (University of Edinburgh), Katie Robertson (Abertay University) and Charlotte Watson (University of Dundee) represented Scotland at the World League Semi-Final in Brussels. The team finished ninth after losses to number-one ranked the Netherlands, Italy and Korea in the pool stages whilst a draw with China and victory over Malaysia ensured they secured a spot in the top-ten.

Brown, Jamieson, Watson and both Robertsons were then part of the national team that comfortably defeated France in a three-game series.

The quintet will now travel to Amsterdam with the Scottish camp for the Rabo EuroHockey Championships where they will face Germany, Ireland and England in the pool stages.

There were also international call-ups for our male scholars, with Ben Cosgrove (University of Dundee), David Forrester (University of Edinburgh) and Lee Morton (University of the West of Scotland) all part of the Scotland team that won the Men’s EuroHockey Championship II in Glasgow and promotion to EuroHockey’s top division. The team topped its pool after victories over France, Portugal and Ukraine before defeating Russia in a dramatic 4-3 victory over Russia in the semi-finals and overcoming Wales 2-1 in a tense finale.

Meanwhile, in the U21s, Aidan McQuade (Abertay University) was part of Scotland U21s squad that won bronze at the EuroHockey Junior Championship II in St Petersburg.

Judo

Sarah Adlington (University of Edinburgh) continued her impressive comeback to competition with a silver at the European Cup in Saarbrucken, Germany.

In the juniors, Rachel Tytler (University of Stirling) put in a good performance to finish ninth at the Junior European Judo Cup in Berlin.

Orienteering

Alexander Chepelin (University of Edinburgh) had a successful trip to Finland for the Junior World Championships, finishing a credible fifth, seventh and seventh in the Sprint, Middle A and Long events. Also in Finland, Chepelin’s University of Edinburgh teammates, Matthew Fellbaum and Jennifer Ricketts finished sixth and thirteenth in the Middle B final and Long finals respectively. 

Rowing

Oliver Wilkes (University of Edinburgh) was in the GB men’s coxed four that won silver behind Italy in an exciting final at the U23 World Championships. Wilkes’ Edinburgh teammate, James Temple, was also near a podium place as his lightweight men’s quad, finished fourth in a race won by Switzerland. Also in Bulgaria, Josh Armstrong (University of Edinburgh) won the B final of the men's single scull to finish seventh overall.

Closer to home, another University of Edinburgh scholar, Calum Irvine, made it to semi-finals of Visitors Challenge Cup at Henley Royal Regatta, losing to Cambridge, after joining his Edinburgh teammates as part of the all-conquering squad that won the open pairs, open coxless four and open eight at the Scottish Championships.

Swimming

The Winning Students swimmers have been globetrotting during the summer and brought home a number of medals from across the world…

 

FINA World Championships, Budapest

Double Olympic-medallist, Duncan Scott (University of Stirling), was part of the men’s 4x200m freestyle relay team that retained its world title in style, beating off the challenge of Russia and Olympic champions, the USA. Scott then claimed his second medal with a silver in the men’s 4x100m medley relay alongside Stirling teammate Ross Murdoch, who competed in the heats.

Individually, Scott fell agonisingly short, by four hundredths of a second, of a bronze medal in the 200m freestyle before finishing fifth in the 100m event. Murdoch was also pipped to fourth place in the 200m breaststroke after placing eighth in a very quick 100m final won by GB teammate Adam Peaty. Meanwhile, fellow Stirling student and Winning Students scholar, Kathleen Dawson, finished a respectable eighth in the 100m backstroke and seventh in the women’s 4x100m medley relay at her first ever World Championships.

In the diving pool, Grace Reid (University of Edinburgh) had an excellent meet, finishing fourth in the 3m springboard discipline before going on to win a silver medal in the 3m mixed synchro with Tom Daley.

 

Deaflympics, Samsun

Meanwhile, in Samsun, Turkey, Danielle Joyce (University of Stirling) and Jack McComish (University of the West of Scotland), stole the show at the Deaflympics with Team GB, with Joyce winning two gold medals in the 50m and 100m freestyle events along with two bronzes in the 50m backstroke and 4x100m mixed freestyle relay while McComish won gold in the 100m breaststroke as well as claiming bronzes in the 100m mixed freestyle relay, alongside Joyce, and 50m 200m breaststroke.

There was also strong representation of Winning Students in the medal tables of the latest domestic competitions. See how our athletes got on at the British Summer Championships in Sheffield and the Scottish National Open Championships in Aberdeen.

 

British Summer Championships, Sheffield

Craig Benson (University of Stirling) Gold: 50m and 100m breaststroke; Silver: 200m breaststroke

Tain Bruce (University of Edinburgh) Silver: 100m butterfly

Kathryn Greenslade (University of Edinburgh) Silver: 200m and 400m freestyle

Lucy Hope (University of Edinburgh) Silver: 100m freestyle; Bronze: 100m backstroke

Euan Inglis (Heriot-Watt University) Bronze: 50m breaststroke

Rachel Masson (Robert Gordon University) Bronze: 50m freestyle

Craig McNally (Heriot Watt University) Bronze: 50m and 100m backstroke

Kirsty Simpson (Robert Gordon University) Silver: 100m backstroke

 

Scottish National Open Championships, Aberdeen

Cameron Brodie (University of Stirling) Bronze: 200m butterfly

Tain Bruce (University of Edinburgh) Gold: 50m and 100m butterfly

Kathleen Dawson (University of Stirling) Gold: 50m back

Kathryn Greenslade (University of Edinburgh) Gold: 200m freestyle; Silver: 200m backstroke and 100m freestyle

Camilla Hattersley (Glasgow) Gold: 400m and 800m freestyle; Bronze: 200m freestyle

Lucy Hope (University of Edinburgh) Gold: 100m freestyle; Silver: 200m freestyle, 50m and 100m backstroke and 50m freestyle

Euan Inglis (Heriot-Watt University) Gold: 50m and 100m breaststroke

Craig Benson (University of Stirling) Silver: 50m breaststroke

Rachel Masson (Robert Gordon University) Gold: 50m freestyle

Craig McNally (Heriot-Watt University) Gold: 50m, 100m and 200m backstroke

Ross Murdoch (University of Stirling) Gold: 200m breaststroke

Kieren Preston (Edinburgh) Silver: 200m breaststroke

Duncan Scott (University of Stirling) Gold: 200m butterfly; Silver: 50m freestyle

Calum Tait (University of Edinburgh) Bronze: 100m breaststroke

Tennis

Maia Lumsden was part of the University of Stirling team that won silver at the EUSA Tennis Championships in Madrid. The team went unbeaten through the group stages before playing in the extreme heat finally took its toll on the players as they lost out to a very strong University of Bordeaux squad in the final.

Triathlon

Douglas Roberts received his first senior call-up for Team GB at the European Championships in Austria where he finished in the top 30 of a strong field whilst Stirling teammate George Goodwin (University of Stirling) set a new course record on his way to victory at Cholmondeley Castle Triathlon.

Meanwhile, fellow University of Stirling scholars, Julie Nimmo and Fergus Roberts were also doing well in domestic competition, with Nimmo finishing second at the British Super Series in Cardiff and sixth at the British Championships at Blenheim Palace, while Roberts came fourth in the men’s event at Cardiff and then went on to win the Scottish Triathlon Off Road Championships.

Individual Scholars

There were three Winning Students athletes at the IAAF World Championships in London with Laura Muir (University of Glasgow), Callum Hawkins (University of the West of Scotland) and Chris Bennett (Open University in Scotland) representing Team GB.

Hawkins was the first to compete at the meet, equalling the best ever performance by a British athlete in the men’s marathon at the World Championships by finishing fourth with an impressive personal best time of 2:10:17.

Muir also finished fourth in her first event of the competition in agonising fashion as she was just edged out of the medals down the last straight of the 1500m. However it was an impressive performance nonetheless before Muir then finished sixth in the 5000m.

Bennett, meanwhile missed out on the final of the men’s hammer throw after finishing ninth in his qualifying group.

Heriot-Watt University target shooter, Seonaid McIntosh's good form continued as she became the first ever British athlete to win the 50m Three Positions Rifle Event at the European Championships in Baku, Azerbaijan. Having fallen into second with one shot remaining, McIntosh held her nerve to fire a superb final shot to defeat Austria's Franziska Peer and take the title. The golds didn't stop there either as the Electrical Engineering student joined forces with her sister, and former Winning Student, Jennifer, and GB teammate Katie Gleeson to win the team event, holding off challenges from Ukraine and France.

In paracycling, Hannah Dines (Open University in Scotland) won the T2 Road Race and Time Trial at the British Cycling Para-cycling National Championships in Saighton, Chester while training partner and fellow Open University student, Karen Darke, won bronze at the ETU European Championships in Kitzbühel, Austria, followed by a gold medal at the ITU Paratriathlon World Cup in Iseo, Italy.

Meanwhile, in nearby Torbole, Lake Garda, windsurfer Andy Brown (University of Strathclyde) won bronze at the RSX Olympic Windsurf Class Youth World Championships, competing against some of the best young racers from across the globe.

Archer, Hope Greenwood (University of Edinburgh) rounded off the strong period for the Winning Students athletes as she came third at the Pro Series event in Mullenborn, Germany, before taking gold at the Archery GB National Series Stage 4 in Surrey.